nhs logo coloured transparent background.png
slogan.jpg
 
Home > About Us > Achievements > 2018

2018


Academic Competitions

(Please scroll down for non-academic competitions)

International and Regional


Name of Competition

Achievement 

59th International Mathematics Olympiad 
(Held in Romania)
1 Silver
28th International Biology Olympiad
(Held in Iran)
1 Gold (10th in the world), 1 Silver
50th International Chemistry Olympiad
(Held in Slovakia & Czech Republic)
1 Gold (5th in the world), 1 Silver
49th International Physics Olympiad
(Held in Portugal)
3 Gold (4th in the world)
31st International Young Physicists’ Tournament (Held in China)
1st (Team)
30th International Olympiad in Informatics
(Held in Japan)
 1 Gold, 2 Silver

12th International Olympiad on Astronomy and Astrophysics 

(Held in China)

 All 5 national representatives are from NUS High  (results to be updated later)
2nd International Chemistry Tournament
(Held in Russia)
1st (Team), one 2nd Award, two 3rd Award
19th Asian Physics Olympiad
(Held in Vietnam)
 2 Gold, 1 Bronze
China West Mathematical Invitational
(Held in China)
 1 Gold
International Science and Engineering Fair
(Held in USA)
 3rd Grand Prize Award
15th Asia Pacific Informatics Olympiad
 2 Silver, 1 Bronze
Yakutia Science International Games
(Held in Republic of Sakha)
Grand Cup (Team) 
Tuymaada Olympiad 2018
Absolute Winner (Junior Math), Best Female Participant (Senior Math), Best in Experiment (Junior Chemistry) 1 Gold, 4 Silvers, and 2 Bronzes  

Yakutia International Science Fair
Gold Medal in Chemistry Gold, Silver, and Bronze Medals in Biology & Medical Sciences Best in Presentation
Kavics Cup
(Held in Hungary)
3rd Place
6th Singapore International Mathematics Challenge
Champion
International Youth Science Forum 2018
1st Runner Up
International Biomedical Challenge
1 Gold, 5 Silver, 3 Bronze, Team 2nd Runner Up
Temasek Foundation International NUS STEP Brain Camp 2018
First Place in Research Paper, Second Place in Research Paper Presentation
Australian Informatics Olympiad 2017
(Held in Singapore)
15 Gold, 9 Silver, 2 Bronze
Asian Try Zero-G
(Held in Japan)
 2 teams’ selected

Local Competitions


Name of CompetitionAchievement
A*STAR Talent Search1st, 2nd and 3rd positions, Top Institution
Singapore Science and Engineering Fair 4 Gold, 6 Silver, 4 Bronze, 4 Merit
Singapore Mathematics Project Festival
1 Silver, 3 Bronze, 1 Honourable Mention (Junior Section)
2 Gold with Excellent Presentation, 2 Bronze, 1  Honourable Mention (Senior Section)
Singapore Biology Olympiad
2 Gold, 1 Silver, 6 Bronze
Singapore Junior Biology Olympiad
2nd (School)
Singapore Chemistry Olympiad
9 Gold, 9 Silver, 1 Bronze
Singapore Physics Olympiad
7 Gold, 7 Silver, 3 Bronze, 3 Honorary Mention
Singapore Young Physicists’ Tournament 
2 Silver (Secondary Team)
1 Silver and 1 Bronze (JC Team)
National Olympiad for Informatics
4 Gold, 5 Silver, 1 Bronze
Ace of Coders
Champion (Secondary Category)
1st Runners up (JC Category)
Google Code
Grand Prize Winner
GeekOut Boot Camp
Member of Best Team, Best Individual Award
Cyber Defenders Discovery Camp
Gold Award & Best Defender
Cross CTF
Champions
Splash Awards Champion
National Infocomm Competition Data Analytics1st Runner Up
Humanities & Social Sciences Research (HSSRP)
 2 Published Papers in HSSRP Publication
Historical Scene Challenge
 Champion
Maethaavi 2018 TV Quiz
 Champion
Kavimaalai – Poem Writing Competition
 1st, 2nd & 3rd
Raffles Institution Tamil Literary Competitions 
 1st and 4th prizes
West 1 and West 7 Cluster-Based Malay Language Narrative Writing Competition
 Champion
Singapore Rubik’s Cube Competition 2018
First Runner-Up in the 2 x 2 Cube (Team)First Runner-Up in the 3 x 3 Cube (Team) First Runner-Up in the 4 x 4 Cube (Team)
Creative and Heuristic Applications of ScienceChampion
13th Singapore National Crystal Growing Challenge
1st Runner Up (Senior Category)
NYP-Swensen’s Ice Cream Challenge 20172nd Runner Up
TF-INTL NUS STEP Technology Camp - Autonomous Car Robot
Champion and 1st Runner Up
STEP Young Trailblazer Challenge
Overall Winners (Tertiary Category) and Best Innovation, Best Business Plan, Best Business Pitch, and Best Poster Awards
Anatomy Challenge
 2 Certificate of Distinction, 2 Certificate of Merit
NUS Political Association Chancellor’s Challenge Shield 2018
 Champion
 Project Caduceus Cup Champion and Bronze

Non-Academic Achievements


Name of Competition    Achievement
Singapore Youth Festival Drama (JC/CI)    Certificate of Distinction
Singapore Youth Festival Song Writing CompetitionConsolation Award (Top 16 Teams)
Singapore Youth Festival Art Exhibition
1 selected from Upper Secondary, 2 selected from Junior College
Peacemakers Conference
1st Runner Up
AstroChallenge
Best Individual (Junior and Senior), and 1st Runner Up (Senior)
Singapore Amazing Flying Machine CompetitionCat B: 1st runner up (overall), 1st runner up (performance), 1st (theory of flight)  
Cat C: 3rd (presentation)
70th National Schools Individual Chess Championship 
9 national medals ,17 zonal medals Top 2 positions (West zone Girls’ Cat)
National Youth Weiqi Championships 2018
National Champion, 4th, 6th, 9th &10th prizes
27th Qiuping Cup National Weiqi Tournament 2018
National Champion (Sec 3 & 4 Cat) 1st, 2nd, 9th and 10th
Young Talents Project
Finalist
National School Games Fencing Championship 
Champion (B Div Girls' Sabre Category)
20th National Canoe Polo Championship
 2nd Runner Up
National Interschool Taekwondo Championships
Gold (C Division Poomsae) 
National School Games Track and Field Championship3rd Position (1500 m)
U18 & U20 Athletics Championship 
3rd Position (Boys U15 800m)
2nd Position (Boys U15 1500m)
Jurong West Secondary School Invitational Ultimate Frisbee Competition 
Champions (Girls Category) 1st Runner Up (Boys Category)
National School Games West Zone Table Tennis Championship 
4th Position (C Div Boys)
National Cadet Corps
Outstanding Cadet Award
St John’s Ambulance Brigade Non-Commissioned Officer Course 2017
3 Top 10% (Basic)
2 Top 10% (Advanced)
Frank Cooper Sands Award
Silver (Scouts section)