nhs logo coloured transparent background.png
slogan.jpg
 
Home > Admission & Outreach > Outreach > National Mathematical Olympiad of Singapore > Results > 2015

2015

NMO∑ 2015 Results

National Mathematical Olympiad of Singapore 2015 Results

SCHOOL CATEGORY 

School

Rank

RAFFLES GIRLS' PRIMARY SCHOOL

  1. GOH XIN RU KARIN
  2. HU XINGHUI
  3. TAN YUN HUI
  4. THAM YUN XIN

1st

ANGLO-CHINESE SCHOOL (PRIMARY)

  1. EDEN CHEW KEYN-HANTZ
  2. KWAN KAIEE
  3. LAI PENGCHONG
  4. TAN HONG KAI CAELAN
  5. TIMOTHY LOW YEW KENG

2nd

NAN HUA PRIMARY SCHOOL

  1. LIM CHERN HOWE RYAN
  2. SHEN XIN YANG
  3. YE XINTAI
  4. ZHANG JIA DONG

3RD

NANYANG PRIMARY SCHOOL

  1. BRYAN WEE ZHENG YANG
  2. SHEVONNE CHIA
  3. TIMOTHY FOO QI WEN
  4. YEONG JUN KAI

4th

ROSYTH SCHOOL

  1. LIM JIN TAO
  2. MIGUEL SIMON CHIN
  3. TOH JING EN DANIEL
  4.  ZHANG JIN JIA

5TH

TAO NAN SCHOOL

  1. ANDREW YAR KWOK WING
  2. CAELAN LEE CHUANG RUI
  3. CHERYL LAU HUAY EE
  4. TAN SI JIE

6th

ST. HILDA’S PRIMARY SCHOOL

  1. DANIEL NG CHUN KIT
  2. JOEL AU
  3. KAYDEN TAN SHEN RONG
  4. KHOO BOO HAN JAEDON

7 TH

CATHOLIC HIGH SCHOOL

  1. ANG EE YANG
  2. BRENNAN NATHANAEL TING
  3. DARRYL CHIN KAI XIAN
  4. ONG SHI JIE
  5. TRAVIS TAN YONG HAN

8th

SOUTH VIEW PRIMARY SCHOOL

  1. AKASH KRISHNAN
  2. PARK TAESEO
  3. VICKI LIM SZE XUAN
  4. YAP HAN JUE JOHANNES

9th

HENRY PARK PRIMARY SCHOOL

  1. GAN XIN XIANG
  2. LEE JAY HERN
  3. OWEN ONG JUNHENG
  4. RAHUL KUMAR SINGH
  5. TAN RUI ERN BRIAN

10th

INDIVIDUAL CATEGORY

RANK

NAME

PARTICIPATING SCHOOLS

1ST

HU XINGHUI

RAFFLES GIRLS' PRIMARY SCHOOL

2ND

TAN YUN HUI

RAFFLES GIRLS' PRIMARY SCHOOL

3RD

SHEN XING YANG

NAN HUA PRIMARY SCHOOL

4TH

LAI PENGCHONG

ANGLO-CHINESE SCHOOL (PRIMARY)

5TH

SHEVONNE CHIA

NANYANG PRIMARY SCHOOL

6TH

KIEFER ONG XIAN YAO

MEE TOH SCHOOL

7TH

WU XINYUE

QIHUA PRIMARY SCHOOL

8TH

LEE XUAN WEI

TEMASEK PRIMARY SCHOOL

9TH

AKASH KRISHNAN

SOUTH VIEW PRIMARY SCHOOL

DYLON WONG YEE KIN

HOLY INNOCENTS' PRIMARY SCHOOL

11TH

TAN HONG KAI CAELAN

ANGLO-CHINESE SCHOOL (PRIMARY)

12TH

JOEL AU

ST. HILDA'S PRIMARY SCHOOL

KWAN KAIEE

ANGLO-CHINESE SCHOOL (PRIMARY)

14TH

ZHANG JIN JIA

ROSYTH SCHOOL

15TH

LIM JIN TAO

ROSYTH SCHOOL

YEONG JUN KAI

NANYANG PRIMARY SCHOOL

17TH

JOSIAH PHUA

HONG WEN SCHOOL

LIM CHERN HOWE RYAN

NAN HUA PRIMARY SCHOOL

TIMOTHY FOO QI WEN

NANYANG PRIMARY SCHOOL

20TH

ANG EE YANG

CATHOLIC HIGH SCHOOL

YE XINTAI

NAN HUA PRIMARY SCHOOL

22ND

HU XUANHAO

ANGLO-CHINESE SCHOOL (JUNIOR)

23RD

CHERYL LAU HUAY EE

TAO NAN SCHOOL

24TH

ZHANG JIA DONG

NAN HUA PRIMARY SCHOOL

25TH

DANIEL NG CHUN KIT

ST. HILDA'S PRIMARY SCHOOL

LI JIAYI

RULANG PRIMARY SCHOOL

TOH JING EN DANIEL

ROSYTH SCHOOL

28TH

BRYAN WEE ZHENG YANG

NANYANG PRIMARY SCHOOL

CAELAN LEE CHUANG RUI

TAO NAN SCHOOL

MIGUEL SIMON CHIN

ROSYTH SCHOOL

 

SINGAPORE MATHEMATICAL SOCIETY PRIZE

RANK

NAME

PARTICIPATING SCHOOLS

1ST

HU XINGHUI

RAFFLES GIRLS' PRIMARY SCHOOL

2ND

TAN YUN HUI

RAFFLES GIRLS' PRIMARY SCHOOL

3RD

SHEN XING YANG

NAN HUA PRIMARY SCHOOL